2021. szeptember 22- 23- án a Bethlen Gábor Alapkezelő támogatásával izgalmas programon vett részt iskolánk 55 tanulója Tarjánban, Pilisszentivánon és Pilisváron.

Az általános iskolában tett látogatás során lehetőség nyílott beszélgetni az ott tanuló nyolcadikos diákokkal, némettanárukkal megnézni a németes tantermeket, megismerkedni az ottani németes projektekkel, rendezvényekkel. Lelkesen meséltek egymásnak a gyerekek a saját iskolai programjaikról, rendezvényeikről. A mieink elmesélték milyen városi, környező falvakbeli eseményeket látogatnak, melyeken vesznek részt, örömmel hallgatták a más környéken élők programjait.
Két tanösvényt is sikerült bejárniuk. a két idegenvezető nagyon érdekes előadásokat tartott a gyerekeknek, az egyes állomásokon a németséggel, svábsággal kapcsolatosan. Magyarul és németül is beszéltek, ügyelve arra, hogy mindenki megértse az elhangzottakat. Megismerkedtek az ottani népek hagyományaival, szokásaival. Este kötetlen beszélgetés formájában tudtuk összehasonlítani az ott élők, és a mi szokásainkat, ételeinket, ruházatunkat. Szerencsére még sok olyan diák van az osztályban, akinek a családja még ápolja a sváb hagyományokat. Ismerik az ételeket, népviseletet. A többiek pedig gazdagodtak a társaik által elmondott ismeretekkel.
Utunk során gyönyörködtünk az adott tájegység természeti szépségeiben is.
Hazafelé egy véletlen folytán, Somberek mellett (Baranya megyei sváb település) részt vettünk egy úti kereszt felszentelésen, melyet a pécsi megyés püspök celebrált.